W baśniowej krainie

Suwalszczyzna Płn.

O WYPRAWIE

Mało jest w Polsce miejsc tak niezwykłych a jednocześnie tak mało znanych, tak pięknych i tak niedocenianych. Północna Suwalszczyzna to kraina jak z baśni, urzekająca niezwykłą gamą polodowcowych form krajobrazu, w minimalnym stopniu przekształcona przez człowieka. To wyjątkowe miejsce gdzie rządzi natura a ludzie są jedynie rzadkimi gośćmi.


 Dystans na rowerze: ok. 300 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 50%/50%

 Pilot wycieczki: Jacek, email: biuro@viaverde.com.pl


WARUNKI

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji (wypożyczenie kajaka oraz przewóz – ok. 30 zł od osoby)
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

 

Co warto jeszcze wiedzieć?<<kliknij tutaj>>


ATRAKCJE

 • Puszcza Augustowska
 • Suwalski Park Krajobrazowy
 • Góry Sudawskie
 • Puszcza Romincka, zwana polską Tajgą
 • Słynne wiadukty kolejowe przypominające włoskie akwedukty
 • Dolina Rospudy
 • Jezioro Wigry


PROGRAM PODRÓŻY

 Sobota:  Zakwaterowanie. Kolacja i spotkanie integracyjne

Niedziela: Smolniki-Puszcza Romincka-Stańczyki-Bachanowo-Smolniki 45 km, 300hm

Wyruszamy na zachód, mijając najgłębsze Polskie jezioro Hańcza i kierujemy się w stronę Puszczy Rominckiej, zwanej polską tajgą , bogatą w charakterystyczną dla Północy roślinność. Jadąc południowym skrajem Puszczy docieramy do słynnych wiaduktów kolejowych w Stańczykach a stamtąd, tym razem, nad południowym brzegiem jeziora Hańcza wracamy do Smolników, po drodze odwiedzając cerkiew Staroobrzędowców  w Wodziłkach oraz zahaczając o jedną z osobliwości Suwalszczyzny –Głazowisko Bachanowo

Poniedziałek:  Smolniki-Poszeszupie-Góry Sudawskie-Wiżajny-Smolniki  55km, 250hm

Czeka nas wyprawa na polski biegun zimna czyli  rejony północnej Suwalszczyzny, niemal całkowicie bezludne i niedoceniane przez turystów, pomimo nieprzeciętnych walorów krajobrazowych. Tereny dzikie i tajemnicze, dość mocno pofałdowane, chwilami przpominające kotliny podgórskie. Nie bez powodu najbardziej na północ wysunięty obszar to Góry Sudawskie. Faktyczny biegun zimna- Wiżajny, osada pogranicza, ładnie położona na międzyjeziornym przesmyku. Ze Smolnik wyruszymy na północny –wschód,  pojedziemy wzdłuż granicy z Litwą i powoli będziemy zdobywać Góry Sudawskie . Następnie okrążymy jezioro Wiżajny . W drodze powrotnej miniemy najwyższe wzniesienie Suwalszczyzny Górę Rowelską wysokości 299 m.

Wtorek: Spływ kajakowy rzeką Szeszupą ok. 10 km – 4 godziny, Pobondzie –Puńsk -Smolniki 52km, 400hm

Zaczynamy dzień od niezwykłej przygody, spływu  kajakowego Szeszupą, zagubioną rzeką Jaćwingów. Rzeka o naturalnie zachowanym charakterze, rzadko odwiedzana przez turystów , przez co urzekająca pierwotnym pięknem. Po drodze kilka malowniczych jeziorek. Nad jeziorem Pobondzie przesiadamy się na rowery i wyruszamy do Puńska,  miasteczka zamieszkałego głównie przez ludność litewską. Będzie tu okazja do popróbowania  lokalnych smakołyków.

Środa: Smolniki-Mikołajewo  60km,  400hm

Opuszczamy Suwalski Park Krajobrazowy. Po drodze odwiedzimy Górę Zamkową,  ze śladami jednego z najpotężniejszych jaćwieskich grodzisk oraz Górę Cisową, zwaną również Suwalską Fudżijamą. Z  obu szczytów raz jeszcze będziemy mieli okazje podziwiać piękno  suwalskich krajobrazów.  Następnie skierujemy się nad jezioro Wigry , gdzie w  klimatycznym pensjonacie spędzimy kolejne trzy noce.

Czwartek : Maćkowa Ruda – Frącki (18 km) – spływ kajakowy

Dzisiaj mamy do wyboru dwie opcje – Ci, którzy lubią poleniuchować zostają na miejscu, pozostali natomiast wyruszają na spływ Czarną Hańczą,  która uważana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
Czarna Hańcza
– jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przepływa przez bardzo ciekawe tereny o unikatowych walorach krajobrazowych, geologicznych, historycznych i etnograficznych.
Mamy do pokonania bardzo ciekawy odcinek rzeki z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt jest szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska porośnięte trzciną. Trasa przebiegająca przez teren puszczy uznawana jest za jedną z najciekawszych.

Piątek:  Pętla wokół jez. Wigry 45 km

Szlak przebiega przez malownicze tereny leśne i rolnicze pokazując perłę suwalskich jezior z różnych perspektyw.  Będziemy jechać  zarówno przy samym jego brzegu, jak i nieco dalej, podziwiając akwen z licznych wzgórz oraz platform widokowych. Jezioro Wigry oglądamy także ze specjalnych drewnianych kładek, które ułatwiają przedostanie się przez bagienne rejony Wigierskiego Parku Narodowego. Trasa jest bardzo urozmaicona, przecina bajkową dolinę Czarnej Hańczy oraz ukazuje inne jeziora wigierskie: Leszczewek, Muliczne, Okrągłe i Mulaczysko. Po drodze odwiedzimy Muzeum Wigierskie w Starym Folwarku oraz Klasztor Kamedułów w Wigrach.

Sobota: Zakończenie imprezy

 

Zapisz do PDF


Mapa

Suwalski krąg-2

GALERIA

Close Menu