W krainie Łemków

Beskid Niski

O WYPRAWIE

Zapraszamy w niezwykłą podróż do krainy innej niż wszystkie, odludnej, zapomnianej, tajemniczej. Beskid Niski-dzika przyroda, góry- ale nie wysokie, piękne pejzaże, drewniane cerkwie, przydrożne krzyże, stare cmentarze i burzliwa historia w tle. A przy tym wszystkim kilometry pustych dróg, wijących się wśród wzgórz i dolin, brak masowej turystyki, przyjaźni ludzie i ten niezwykły nieco melancholijny klimat… Nie ma tu luksusowych hoteli, wypasionych restauracji a i ze sklepami bywa różnie. Jest za to cisza, spokój i gwarancja przeżycia niezwykłej przygody.


 Dystans na rowerze: ok. 250km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

 Pilot wycieczki: Agata, email: aptasznik@viaverde.com.pl


WARUNKI

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji (wypożyczenie kajaka oraz przewóz – ok. 30 zł od osoby)
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

 

Co warto jeszcze wiedzieć?<<kliknij tutaj>>


ATRAKCJE


PROGRAM PODRÓŻY

Sobota: Przyjazd do Rymanowa. Zakwaterowanie. O 19.00 kolacja i spotkanie informacyjne

Niedziela : Rymanów-Lipowiec  35 km, 700 hm

Zaczynamy od łagodnej rozgrzewki na trasie do klimatycznego beskidzkiego uzdrowiska Iwonicz Zdrój, gdzie będzie okazja pospacerować po parku i wstąpić na kawę do Kawiarni Zdrojowej. Jednak z kurortową atmosferą pożegnamy się szybko i skierujemy się na południe by po pokonaniu kilku podjazdów znaleźć się w Jaśliskach, niewielkim  miasteczku z ciekawą  drewnianą zabudową niepowtarzalnym klimatem.  Za kolejnych kilka kilometrów dotrzemy do Lipowca, jednej z tych wsi, których po masowych wysiedleniach po II wojnie światowej,  już nie ma. Jest za to gospodarstwo agroturystyczne, które będzie naszym schronieniem na dwie następne noce.

Poniedziałek : Jaśliski Park Krajobrazowy-pętla 40km, 600hm

Tutaj króluje przyroda, która po wysiedleniu ludności łemkowskiej wkroczyła na opuszczone przez człowieka tereny. Obszar znajdujący się na terenie tego parku zaliczyć można to najbardziej dzikich terenów w całych Karpatach. W świecie roślin królują tu lasy bukowe z domieszką jodły. Spotkać tu można wilki i rysie, bogaty jest również świat ptaków. Dzisiejszy, bardzo urozmaicony etap powiedzie nas dolinami rzecznymi, widokowymi odkrytymi polanami,  gęstymi leśnymi ostępami  i …szlakiem winnym, którym niegdyś przywożone było do Polski wino z Węgier. Odwiedzimy również Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

Wtorek: Lipowiec-Radocyna 58 km 600 hm

Przed nami Magurski Park Narodowy, z nieskalaną przyrodą i  pięknymi widokami. Odwiedzimy wspaniale zachowane i zadbane drewniane cerkwie w Krempnej, Kotaniu i Świątkowej, Muzeum Parku Narodowego w Krempnej, i dawne zapomniane wsie po których pozostały przydrożne krzyże oraz symboliczne drzwi stojące na łące.

Środa: Radocyna-Becherov-Radocyna. Z wizytą u sąsiadów- pętla 40km 600hm.

To być może najbardziej odludny etap naszej wyprawy, połączony z wizytą u naszych południowych sąsiadów. Obejrzymy  cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej i przydrożne kapliczki, poszukamy śladów dawnych wsi.

Czwartek: Radocyna –Wysowa  40km, 600hm

Odwiedzimy dziś stadninę koni huculskich w Regietowie oraz cerkwie w Wołowcu, Skwirtnem i w Kwiatoniu. Ta ostatnia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uważana za jedną z najpiękniejszych w Polsce.

Piątek: Góry Hańczowskie i Dolina Ropy i Ropki- pętla 50 km, 800 hm

Dzisiejszy etap oferuje szczególnie piękne widoki ale też jeden dość wymagający podjazd. Odwiedzimy ponadto jedną z najbardziej urokliwych i przy okazji  najmniejszych cerkwii w Beskidzie Niskim– cerkiewkę w Bielicznej a także wybudowaną z rzecznego kamienia cerkiew w Blechnarce, bedącą schronieniem dla rzadkiego gatunku nietoperzy. Spróbujemy również zdrowotnych wód w Parku Zdrojowym w Wysowej a chętni będą mogli skorzystać z bogato wyposażonego Parku Wodnego.

Sobota: Powrót do Warszawy

Zapisz do PDF


Mapa

W krainie Łemków 18

GALERIA

Close Menu