Toskania

Włochy

O WYPRAWIE

Toskania – wspaniała włoska prowincja, łącząca w sobie czar niezliczonych zabytków, zapierających dech w piersiach widoków i sielankowej, śródziemnomorskiej atmosfery. Każdy turysta, bez względu na preferencje, znajdzie tu coś dla siebie – góry, morze, zabytkowe miasta, unikalne rezerwaty, wspaniałą włoską kuchnię, ciepły klimat i to unikalne „coś”, co sprawia, że wyjazd zapada w pamięć na wiele lat.

Toskania to również raj dla rowerzystów – tych, którzy mają już pewne doświadczenie no i tych bardziej zaawansowanych. Trasy na naszym wyjeździe są tak skonstruowane, żeby zadowolić jednych i drugich. Podstawą jest wersja podstawowa czyli odcinki ok. 40-50 km przy różnicy wzniesień 400-700 m. Zazwyczaj będzie też dla chętnych wersja rozszerzona czyli dodatkowy odcinek rzędu 20-30 km.


 Dystans na rowerze: ok. . 300 km wersja rozszerzona ok. 380 km

 Pilot wycieczki: Darek, e-mail: dptasznik@viaverde.com.pl


WARUNKI

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w pensjonatach B&B, hotelach klasy turystycznej lub hostelach w pokojach 2-4-osobowych.
 • śniadania
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie
 • przewóz rowerów z Polski
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • kosztów biletów lotniczych
 • posiłków w trakcie dnia i wieczorem
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą. Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki.
 • Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

 

 • Dla kilku osób istnieje możliwość dojazdu busem z Polski do Włoch i z powrotem – 250 zł

Co warto jeszcze wiedzieć?<<kliknij tutaj>>


ATRAKCJE

 •  Volterra
 • Monteriggioni
 • Siena
 • Piensa
 • Montepulciano
 • Montichello
 • Montalchino
 • Piza


PROGRAM PODRÓŻY

Warszawa-Modlin –> Piza sobota 21.10 –> 23.20

Piza –> Warszawa-Modlin sobota 18.35 –> 20.45

Dzień 1 – przylot w godzinach wieczornych.  Zakwaterowanie w hotelu w Pizie.

Dzień 2 – Volterra-Monterriggioni/Siena  45 km 700 hm (wersja rozszerzona: 60 km 900 hm)

Transfer z Pizy do Volterry. Volterra to średniowieczne miasteczko, jak większość z nich położone na wzgórzu, słynne z produkcji alabastru. Stąd wyruszymy na rowerach – na południe – do serca Toskanii. Rozpoczniemy efektownym zjazdem aby potem powoli wspinać się wśród winnic na malownicze toskańskie wzgórza i podziwiać niezwykłe widoki. Druga część etapu całkowicie rekreacyjna, z jedynie niewielkimi wzniesieniami. Kończymy w Monteriggioni –twierdzy otoczonej murami, za którymi skrywa się urokliwe miasteczko. Stąd do hotelu jedziemy busem. Na chętnych czeka jeszcze około 15 km z kilkoma podjazdami. Nocować będziemy w Sienie.

Dzień 3 – Siena –Buonconvento/San Quirico De Orcia 45 km 300 hm (wersja rozszerzona 70 km 750 hm)

Dla chętnych przejażdżka po historycznym Centrum Sieny o świcie – tylko o tej porze możesz wjechać na Piazza del Campo rowerem.

Pierwszym celem dzisiejszego dnia będzie Siena, konkurująca z Florencją o miano najpiękniejszej. Wizytówką Sieny jest Piazza del Campo, najwspanialszy średniowieczny plac Europy, będący jednocześnie centrum życia kulturalnego i społecznego Sieny. Całe zabytkowe centrum Sieny w 1995 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Jedziemy dalej doliną rzeki Arbia, po lekko pofalowanym terenie, mijając po drodze niewielkie miasteczka i wioski. Kończymy etap w Buonconvento, skąd jedziemy busem do hotelu. Dla chętnych dodatkowo – dość wymagający ale za to bardzo ciekawy odcinek górski do Pienzy.

Dzień 4 – San Quirico de Orcia-Montichello-Montepulchiano-Pienza/San Quirico de Orcia 35 km 600 hm, (wersja rozszerzona 50 km, 700 hm)

Dzisiejszy etap to kwintesencja Toskanii. Trasa będzie wiodła pagórkowatym terenem, wśród pszenicznych pól, gajów oliwnych i ukwieconych łąk. Po drodze będziemy mijać wzgórza zwieńczone wiejskimi farmami z kamienia. Majestatyczne cyprysy dopełnią całości obrazu. Rozpoczniemy od maleńkiego i urokliwego Montichello. Następnie Montepulciano – toskańskiego orlego  gniazda z wysoką wieżą górującą nad całą okolicą. Miasteczko szczyci się lokalnym winem należącym do najbardziej cenionych w okolicy. O jego walorach będziemy się mogli przekonać osobiście. Zakończymy w Pienzie – jednej z najmniejszych, ale za to najbardziej urokliwych miejscowości Toskanii, gdzie renesansowa architektura zachwyca w  przepięknej okolicy. Historyczne Centrum Pienzy zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chętni będą mogli wrócić rowerami na miejsce noclegu

Dzień 5 – San Quirico De Orcia-Montalcino-Paganico 30 km 550 hm (wersja rozszerzona 60 km 950 hm)

Dzisiaj pojedziemy do Montalcino  miasteczka o bogatej historii, zachowanego w niemal niezmienionym stanie. Jako że jest położone na wzgórzu, z jego murów obronnych roztaczają się fantastyczne widoki na region Crete z jednej strony oraz na zalesione zbocza doliny Val d’Orcia z drugiej. Teraz skierujemy się na zachód, ku mniej znanej turystom, ale równie  malowniczej części Toskanii – regionu Maremma. Mniej będzie zabytkowych miasteczek za to więcej kontaktu z nieskażoną cywilizacją naturą. Zakończymy etap w niewielkim miasteczku Paganico.

Dzień 6 – Paganico-Massa Marittima/Follonica 50 km 650 hm (wersja rozszerzona70 km, 700 hm)

Przed nami ostatnie średniowieczne miasto – Massa Marittima, położone na wzgórzu  Colline Metalifere zachwyca śliczną starówką i Placem Garibaldiego. Będzie to też ostatni podjazd naszej wyprawy. Teraz kierujemy się w dół – na toskańskie wybrzeże, gdzie będzie można chwilę poleniuchować na plaży oraz zażyć kąpieli.

Dzień 7 – Follonica-Donoratico/Castiglioncello  55 km 200 hm (wersja rozszerzona 90 km 300 hm)

Na zakończenie rowerowych zmagań etap łatwiejszy – wzdłuż wybrzeża morza Tyrreńskiego, połączony z plażowaniem. Zakończenie w jednej z nadmorskich miejscowości i przejazd do hotelu w Pizie busem.

Dzień 8 – Piza

Zwiedzanie Pizy. Powrót do Polski

Zapisz do PDF


Mapa

Toskania 36

GALERIA

Close Menu