Szlak Miodu i Wina – 2

Ziemia lubuska

O WYPRAWIE

Ziemia lubuska to najbardziej zalesiony i najcieplejszy region naszego kraju. Pośród łagodnie pofalowanych wzgórz porośniętych lasami spotkamy liczne urokliwe jeziora, leśne rezerwaty ale też piękne parki, zabytkowe pałace i tajemnicze fortyfikacje. Na nasłonecznionych stokach wzgórz powstały winnice w których można spróbować miejscowego wina i pasieki gdzie pracowite pszczoły produkują przepyszne miody.

W trakcie naszej rowerowej wyprawy odwiedzimy rodzinne winnice i pasieki, spróbujemy produkowanego tam wina i miodu. Poznamy tajemnice pszczelarstwa zwiedzając Muzeum, zagłębimy się w tajemnicze tunele fortyfikacji wchodzących w skład MRU, zwiedzimy zamki i pałace tego regionu, a w upalne dni będziemy się mogli ochłodzić w wodach licznych czystych jezior.


 Dystans na rowerze: 280 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

 Pilot wycieczki: Basia, e-mail: borzeszyna@viaverde.com.pl


WARUNKI

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji: wycieczka galarami – 100 zł, podziemna wycieczka rowerowa w MRU – 70 zł (konieczne czołówki!)
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

 

Co warto jeszcze wiedzieć?<<kliknij tutaj>>


ATRAKCJE

 • Lubuskie Centrum Winiarstwa
 • Pałac w Zaborze
 • Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich w Starym Kisielinie
 • Pasieka Pana Żeglenia
 • Winnica Mozów
 • Zamek Joannitów
 • Pałac w Wojnowie
 • Winnica na Leśnej Polanie


PROGRAM PODRÓŻY

Sobota: Przytok. Bus wyrusza z Warszawy w godzinach południowych.

Spotykamy się w leżącej wśród lasów cichej i spokojnej miejscowości Przytok. Uczestnicy powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest planowana na godz. 19.00

Niedziela: pętla rowerowa (53 km, dla chętnych 69 km, 290 hm)

Jedziemy głównie drogami asfaltowymi, ale nie zabraknie też duktów leśnych. Na początku naszej trasy znajdują się dwie winnice – wstąpimy w gościnne progi jednej z nich, do Lubuskiego Centrum Winiarstwa – jest to jedyne w Polsce „żywe” Muzeum Wina oraz zwiedzimy Pałac w Zaborze. Następnie udamy się w stronę przeprawy promowej i urokliwym szlakiem wzdłuż Odry powędrujemy w kierunku Nowej Soli. W Nowej Soli zachował się zabytkowy układ urbanistyczny i wiele zabytków. Po zwiedzeniu miasta ruszymy w stronę Winnicy Julia i Parku Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich w Starym Kisielinie.

Poniedziałek: Przytok – Kalsk (51 km, 140 hm)

Aby nasze odwiedziny w Krainie Miodu i Wina stały się pełne, w miejscowości Przylep wstąpimy do Pasieki Pana Żeglenia na prelekcję i degustację miodu. Dalej popedałujemy szlakiem rowerowym wzdłuż rzeki i po niedługiej wędrówce dotrzemy do Cigacic – leżącej nad Odrą przedwojennej miejscowości wypoczynkowej. Po drodze zatrzymamy się jeszcze w Winnicy Mozów i udamy się do naszej bazy noclegowej w Kalsku.

Wtorek: wycieczka galarami po Odrze

Galar to dawny rzeczny polski statek wiosłowy. Rejs zaczyna się w porcie rzecznym Cigacice – będziemy płynąć malowniczą doliną środkowej Odry. W trakcie rejsu można zobaczyć urokliwe miejsca nadrzeczne, ślady działalności buszujących tutaj bobrów i wiele gatunków ptaków. Po drodze zatrzymamy się w którejś z gościnnych winnic leżących w pobliżu na degustację wina.

Środa: Kalsk – Łagów Lubuski (53km, 230hm)

Dzisiaj jedziemy głównie asfaltowym szlakiem, początkowo w kierunku pięknego jeziora Niesłysz z urozmaiconą linią brzegową. Nasza trasa wiedzie zachodnim brzegiem jeziora, nad którym zatrzymamy się na odpoczynek i chwilę relaksu. Tego dnia czeka nas jeszcze zwiedzanie Zamku Joannitów w Łagowie Lubuskim – kto wie może ktoś znajdzie tam jakiś skarb? Zanim dotrzemy do „Bukowego Dworku” zatoczymy jeszcze pętelkę wokół urokliwego Jeziora Łagowskiego.

Czwartek: Łagów Lubuski – Rosin (50 km, 90 hm)

Po opuszczeniu pięknych okolic łagowskich jezior powędrujemy w kierunku umocnień MRU ( Międzyrzecki Rejon Umocniony). W miejscowości Boryszyn zatrzymamy się aby zwiedzić część leżących pod ziemią umocnień – przewodnik oprowadzi nas po podziemnych tunelach łączących dworce, magazyny broni i koszary. Podziemną trasę będziemy pokonywali na rowerach. Tunele te są też największym zimowiskiem nietoperzy w Polsce. Przy odrobinie szczęścia może jakiegoś zobaczymy? Po odpoczynku, tym razem nad wschodnim brzegiem jeziora Niesłysz pojedziemy na nocleg do Rosina. Po drodze zatrzymamy się w Świebodzinie, aby zobaczyć 36 m figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Piątek: Rosin – Przytok (60 km, 210 hm)

Drogami wiodącymi wśród łąk i lasów powędrujemy w kierunku niewielkiej wsi Klępsk, w której będziemy mogli podziwiać renesansowy kościół – perłę drewnianej architektury. Stąd dotrzemy nad Jezioro Wojnowskie i zatrzymamy się na chwilę aby obejrzeć neobarokowy Pałac w Wojnowie. Przez lasy dotrzemy do malowniczego jeziora Linie Duże. Na koniec wędrówki przeprawimy się promem na drugą stronę Odry aby po chwili wytchnienia w Winnicy Na Leśnej Polanie ponownie dotrzeć do miejscowości Przewóz, gdzie rozpoczęliśmy naszą wycieczkę.

Sobota: Zakończenie wycieczki.Po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

 

Zapisz do PDF


Mapa

Zachodnie Rubieże - szlak miodu i wina 14

GALERIA

Close Menu