Słowenia – po słonecznej stronie Alp

Słowenia

O WYPRAWIE

To kraj dla rowerzysty wyjątkowy – zajmując obszar mniejszy niż województwo lubelskie, ma do zaoferowania tyle atrakcji, że nie sposób je ogarnąć w czasie tygodniowego wyjazdu. Zapraszamy Was w niezwykłą podróż po tej gościnnej krainie, pełnej cudów natury, widoków zapierających dech w piersiach, malowniczych wiosek i miasteczek, a także  przepięknych rowerowych szlaków. Pomimo iż górskie klimaty będą nam  towarzyszyć  cały czas, trasa nie będzie bardzo trudna, w dużej mierze biegnie dolinami, a najbardziej wymagające podjazdy będzie można pokonać  busem.

Rozpoczniemy nad jeziorem Bled, będącym turystyczną wizytówką Słowenii – a potem.. będzie tylko piękniej. Pojedziemy nad ukryte w górach jezioro Bohinjskie, z krystalicznie czystą wodą i dzikimi, zachęcającymi do kąpieli plażami. Odwiedzimy Kranjską Gorę, a stamtąd zdobędziemy najwyżej położoną  przełęcz Alp Julijskich – Vrsič  (można busem). Potem pojedziemy wzdłuż  Soči, jednej z najbardziej niezwykłych rzek Europy. Przed nami dolina Vipavy – kraina wina – położone na wzgórzach winnice, średniowieczne miasteczka no i oczywiście degustacja. Zwiedzimy również jedyne w swoim rodzaju jaskinie Szkocjańskie, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco a wyprawę zakończymy w pełnej życia Lubljanie.

Trasa prowadzi głównie  mało uczęszczanymi drogami asfaltowym. Będą   również ścieżki rowerowe i okazjonalnie drogi szutrowe, a tam gdzie nie dało się tego uniknąć  krótkie odcinki o większym nasileniu ruchu. Optymalny będzie rower Górski, ale trekingowy z powodzeniem wystarczy.

Relacja z objazdu regionu: <<tutaj>>


 Dystans na rowerze: ok. 280 km

 Pilot wycieczki: Darek, e-mail: dptasznik@viaverde.com.pl


WARUNKI

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w pensjonatach B&B, hotelach klasy turystycznej lub hostelach w pokojach 2-4-osobowych.
 • śniadania
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie
 • przewóz rowerów z Polski
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • kosztów biletów lotniczych
 • posiłków w trakcie dnia i wieczorem (min. 30 EURO dziennie)
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą. Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki.
 • Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

 

 • Dla kilku osób istnieje możliwość dojazdu busem z Polski do Słowenii i z powrotem – 300 zł

Co warto jeszcze wiedzieć?<<kliknij tutaj>>

Relacja z objazdu  kliknij tutaj


ATRAKCJE

 • Jezioro Bled
 • Jezioro Bihinjskie
 • Wąwóz Vingtar
 • Wielki Kanion Soci
 • Miasteczko Kobarid
 • Wodospad Kozjak
 • Wąwóz Tolmin
 • Miasteczko Stanjel
 • Jaskinie Skocjanskie
 • Lubljana


PROGRAM PODRÓŻY

LOT:

Warszawa Okęcie – Lubljana 14.50 –> 16.35

Lubljana – Warszawa Okęcie 17.10 –> 18.50

Dzień 1 : Przyjazd busa w godzinach południowych do miejscowości Bled. Przylot do Lubljany  w godzinach popołudniowych.

Transfer do hotelu. Spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Hrase–Bohinjska Bystrica  ok. 38km/450hm, wersja rozszerzona ok. 46km/950hm

Naszą rowerową przygodę rozpoczniemy w niewielkiej miejscowości Hrase, położonej w dolinie rzeki Sawy, pomiędzy dwoma pasmami górskimi  – Alpami Julijskimi oraz Karawankami.  Naszym pierwszym celem będzie sławne jezioro Bled, najbardziej pocztówkowe i najczęściej odwiedzane miejsce Słowenii – będziemy podziwiać  jego uroki, jadąc nadbrzeżną panoramą. Po dwunastu kilometrach relaksującej rozgrzewki czeka nas pierwszy podjazd- w zależności od chęci i możliwości pokonamy  go na rowerze lub busem, by następnie fantastyczny zjazd doprowadził nas do prawdziwego skarbu – ukrytego wśród gór Jeziora Bohinjskiego. Tutaj zatrzymamy się na dłużej na plażowanie, kąpiel , kajakową wycieczkę lub dodatkową rowerową pętelkę – w zależności od tego na co pozwoli nam pogoda. Na zakończenia dnia przyjemna, całkiem płaska  ścieżka rowerowa, wśród górskiej scenerii Alp Julijskich.

Dzień 3: Bohinjska Bystrica–Kranjska Gora ok. 55km/800hm

Pierwszy odcinek około 20km, z braku innej rowerowej opcji pokonujemy dość ruchliwą drogą – można też skorzystać z busa lub przejechać się pociągiem. Następnie zatrzymamy się na punkcie widokowym i plaży na zachodnim krańcu jeziora Bled, by ponownie nacieszyć oko jego widokiem a następnie ruszymy w kierunku wąwozu Vingtar. Porzucimy rowery i pójdziemy pieszo malowniczym wąwozem rzeki Radovny, która przez tysiące lat ukształtowała tu liczne wodospady, baseny i kaskady o niecodziennych formach i kształtach. Przed nami Alpy Julijskie – do tej pory podziwialiśmy je z pewnej odległości – nadeszła  pora, żeby  się do nich zbliżyć. Niezwykle widokowa trasa, delikatnie a jednak konsekwentnie wznosząc się do góry doprowadzi nas do Kranjskiej Gory – stolicy Alp Julijskich.

Dzień 4 : Kranjska Gora–Bovec ok. 34km/300hm wersja rozszerzona ok. 45km/1100hm

Dziś przed nami największe wyzwanie tego wyjazdu – rowerowa wspinaczka na najwyższą przełęcz Alp Julijskich – przełęcz Vrsić 1661m. Zaczniemy łagodnie doliną rzeki Jasna, by potem odbić z asfaltu na stary szlak handlowy i pracowicie piąć się do góry; będzie ambitnie a widoki wynagrodzą nam cały trud. Dla chętnych do dyspozycji bus i podziwianie panoramy z jego okien a potem już dla wszystkich- emocjonujący  zjazd na południową stronę Alp Julijskich. Tutaj zaś czeka nas pierwsze spotkanie z rzeką Soča– niezapomnianych wrażeń dostarczy  dziki i miejscami trudno dostępny Wielki Kanion Soci. Dzień zakończymy w julijskiej stolicy sportów ekstremalnych w Bovecu.

Dzień 5 : Bovec–Kanal ok. 60km/600hm

Będziemy jechali wzdłuż Soci, niezwykłej rzeki o unikalnym szmaragdowym kolorze wody. Odwiedzimy Kobarid, klimatyczne miasteczko ze sławnym mostem Napoleona i mauzoleum  żołnierzy włoskich poległych w czasie I wojny światowej.  Będzie  relaksowo i niespiesznie,  a dla chętnych  dodatkowo piesze wycieczki  do wodospadu Kozjak  i wąwozu Tolmin. Na zakończenie -terenowy akcent pod górkę.

Dzień 6 : Kanal – Branik ok. 55km/850hm

Dzisiaj pożegnamy się z rzeką Sočą i będzie to prawdziwa rowerowa uczta –pojedziemy  rowerową autostradą  poprowadzoną zboczem góry, kilkaset metrów nad rzeką – widoki cudne. Druga część dnia to już zupełnie inne klimaty – wjedziemy bowiem do doliny Vipavy – krainy słoweńskiego wina. łagodne zielone wzgórza, senne wioski i oczywiście degustacja.

Dzień 7: Branik–Skocjan ok. 35km/600hm

Przed nami słoweński kras i jego liczne atrakcje. Na początek  Stanjel – położone na wzniesieniu miasteczko, jedno z najpiękniejszych w Słowenii – oferuje liczne zabytki , piękne widoki i autentyczny charakter. Następnie  odwiedzimy prawdziwy skarb ukryty pod ziemią – Jaskinie szkocjańskie  –  wyjątkowy system jaskiń wapiennych na które składa się 5 kilometrów podziemnych tras (z czego niespełna 3 kilometry udostępnione są dla turystów), wiele mostów, przynajmniej 26 wodospadów, jedna podziemna rzeka oraz największych podziemny kanion w Europie (ma 146 metrów wysokości), a także olbrzymie stalaktyty i stalagmity. W 1986 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedyne jaskinie w Słowenii ze względu na swoje dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Na zakończenie dnia i całej wyprawy, już busem, pojedziemy do Lubljany zwanej miastem miłości –kameralnej, pełnej życia i kolorów stolicy Słowenii.

Dzień 8: Powrót do Polski busem lub samolotem.

Zapisz do PDF


Mapa

Słowenia - po słonecznej stronie Alp 91

GALERIA

Close Menu