Mazury
Wyjazd:2020/07/04
Powrót:2020/07/11
Cena:1490 zł
Transport:bus z Warszawy 150 zł
Kondycja:
Wolne miejsca:TakOstatnie miejscaBrak miejsc
Północne rubieże Mazur urzekają nieskażoną przez cywilizację przyrodą, urozmaiconym pofałdowanym krajobrazem, krystalicznie czystymi jeziorami i dzikimi puszczańskimi ostępami. Znajdziemy tu wiele kilometrów mało uczęszczanych traktów i ścieżek idealnych do rowerowych wędrówek.
Dystans na rowerze: ok. 265 km
Pilot wycieczki: Renata, e-mail: biuro@viaverde.com.pl
Cena wycieczki obejmuje:
Cena wycieczki NIE obejmuje:
Koncepcja naszego wyjazdu:
Co warto jeszcze wiedzieć?<<kliknij tutaj>>
Spotykamy się w leżącej wśród lasów cichej i spokojnej miejscowości Jasieniec. Uczestnicy powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest planowana na godz. 19.00
Wyruszamy na północ ku coraz bardziej dzikim i odludnym terenom. Zwiedzamy piramidę w Rapie-pochodzący z początku XIX wieku grobowiec rodziny Farenheitów, wzorowany na piramidach egipskich a nieco dalej , w Żabinie Kościół Pełen Tajemnic. Dalej będziemy podążać szutrową, niezwykle malowniczą drogą na końcu świata , czyli przy samej granicy z Rosją. Dotrzemy do uzdrowiska w Gołdapii, znanego z wyjątkowo czystego powietrza i jedynych w tym rejonie tężni solankowych, w których będziemy mogli zrelaksować się po trudach etapu.
wersja podstawowa Gołdap-Stańczyki –Dubeninki 45km, powrót busem wersja rozszerzona Gołdap-Stańczyki-Gołdap-pętla 70km, 400hm
Odwiedzimy najpiękniejsze zakątki tej odległej Puszczy szczególnej, ze względu na charakterystyczną dla krain północnych przyrodę i niepowtarzalny krajobraz wielkiego polodowcowego obniżenia. Znajdziemy tu bagienne i torfowe doliny otoczone przez morenowe i kemowe wzniesienia, porośnięte gęstym, mieszanym lasem, przypominającym syberyjską tajgę lub lasy Kanady. Po drodze obejrzymy imponujące wiadukty kolejowe w Stańczykach, jedne z najwyższych w Polsce.
Dzisiaj będzie trochę pagórków. Na początek zdobywamy Piekną Górę, wys. 272 m będącą pierwszym wzniesieniem Wzgórz Szeskich jak również ośrodkiem sportów zimowych i nie tylko. Stąd roztacza się rozległy widok na Wzgórza Szeskie, miasteczko Gołdap i Puszczę Romincką. Po wypiciu kawy w kawiarni obrotowej jedziemy do rezerwatu Torfowisko na Tatarskiej Górze, z ciekawym jeziorkiem wytopiskowym , znajdującym się na szczycie. Wśród malowniczych łąk i oczek wodnych podążamy w kierunku Puszczy Boreckiej, niezwykle urozmaiconego kompleksu leśnego, będącego ze względu na liczne torfowiska i podmokłe tereny, ulubionym siedliskiem żurawii. Można tu również spotkać żubry, wilki, lisy i wiele innych zwierząt.
Dzisiaj proponujemy odmianę i odpoczynek od rowerów. Spłyniemy kajakami Łaźną Strugą, jedną z najbardziej urozmaiconych pod względem przyrodniczym, polskich rzek. Meandrująca rzeka płynąc w ciągle zmieniającym się krajobrazie , mijając ukwiecone łąki, wysokie skarpy, ściany trzcin i tunele drzew dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Kontynuujemy podróż przez Puszczę Borecką, mijając po drodze malownicze jeziora Łaźno i Litygajno. Jeśli do tej pory nie spotkaliśmy żubrów, to na pewno zastaniemy je w rezerwacie pokazowym w Wolisku. Dla chętnych dodatkowa pętelka dookoła jeziora Gołdopiwo i zwiedzanie ukrytej w lesie kwatery polowej Himmlera.
Pora na zmianę otoczenia. Pojedziemy do żeglarskiego raju- krainy Wielkich Jezior. Większa część naszej wycieczki będzie prowadziła wzdłuż jezior, tych Wielkich i tych trochę mniejszych. Odwiedzimy porty jachtowe w Sztynorcie i Węgorzewie oraz świetnie zachowany zespół bunkrów poniemieckich w Mamerkach.