Holandia – w krainie tulipanów

Holandia

O WYPRAWIE

Wymarzone miejsce na wyprawę rowerową – setki kilometrów świetnie utrzymanych ścieżek rowerowych, płaski teren, piękne krajobrazy. Czego więcej trzeba, aby rowerowa wycieczka w długi majowy weekend była kolejną udaną przygodą? Jeszcze tylko kwitnących tulipanów.

Zwiedzimy Holandię północną – tę najbardziej charakterystyczną krainę wiatraków, polderów i pysznego sera z uroczymi miasteczkami i wioskami, klimatyczne miasta środkowej Holandii z ich bogatą historią. Odwiedzimy ogrody Keukenhof, gdzie będziemy podziwiać miliony kwitnących właśnie kwiatów cebulowych, no i oczywiście Amsterdam – miasto wyjątkowo barwne, znane z tolerancji jak również licznych światowej klasy muzeów.


 Dystans na rowerze: 320 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 95%/5%

 Pilot wycieczki: Darek, e-mail: dptasznik@viaverde.com.pl


WARUNKI

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w pensjonatach B&B, hotelach klasy turystycznej lub hostelach w pokojach 2-4-osobowych.
 • śniadania
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie
 • przewóz rowerów z Polski
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • kosztów biletów lotniczych
 • posiłków w trakcie dnia i wieczorem (min. 30 EURO dziennie)
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji (Madurodam – park miniatur – EURO 16,50; Kuekenhof – ogród tulipanów – EURO 19)
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł

Koncepcja naszego wyjazdu:

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą. Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki.
 • Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.
 • Dla kilku osób istnieje możliwość dojazdu busem z Polski do Holandii i z powrotem

Co warto jeszcze wiedzieć?<<kliknij tutaj>>


ATRAKCJE

 • Miasteczko Gouda
 • Miasteczko Delft 
 • Madurodam – park miniatur
 • Scheveningen – najbardziej znany holenderski kurort
 • Keukenhof – bajeczne ogrody
 • Park Narodowy Kennemerland
 • Muzeum Zuiderzee


PROGRAM PODRÓŻY

Samolot:
Warszawa Okęcie –> Amsterdam LOT 7.20 -> 9.35
Amsterdam –> Warszawa Okęcie LOT 10.25 -> 12.20

Sobota: Utrecht – Gouda ok. 45km hm

Przylot w godzinach porannych do Amsterdamu. Przejazd busem/pociągiem do Utrechtu. Zwiedzanie tego miasta, następnie stosunkowo krótki etap do Goudy. Wieczorny spacer po Goudzie.

Niedziela: Gouda – Poeldwijk ok. 55km hm

Dzień rozpoczniemy od zwiedzania miasteczka Gouda słynącego z sera o tej samej nazwie. Zobaczymy tu zabytkowy rynek z imponującym ratuszem, budynek wagi miejskiej (muzeum sera), kościół św. Jana ze słynnymi witrażami. Następnie ruszymy w drogę dalej wzdłuż zielonych pól i pastwisk, mijając po drodze wsie i miasteczka, pojedziemy wzdłuż jeziora Rootte, nad którym obejrzymy zabytkowe wiatraki. Odwiedzimy również najniżej położony (prawie 7 m poniżej poziomu morza) obszar Holandii. Potem skierujemy się do Delft, jednego z najpiękniejszych miast Holandii, słynnego z wyrobu porcelany. To również rodzinne miasto słynnego holenderskiego malarza Jana Vermeera. Na nocleg udamy się do niewielkiego miasteczka Poeldijk, leżącego nieopodal wybrzeża.

Poniedziałek: Poeldijk – Noordijk ok. 60 km

Po kilku kilometrach dotrzemy do wybrzeża i wzdłuż niego będziemy podążać na północ. Po drodze wstąpimy do Madurodam – parku miniatur, gdzie zobaczymy całą Holandię w zmniejszonej wersji. Następnie odwiedzimy Scheveningen, najbardziej znany holenderski kurort. Naszą podróż będziemy kontynuować malowniczą ścieżką rowerową poprowadzoną wśród rozległych wydm i przymorskich jezior. Będziemy cieszyć się niczym nie zmąconą przestrzenią i pięknymi widokami. Po drodze kilka nadmorskich miasteczek. Odbijemy od wybrzeża, aby udać się do Keukenhof – bajecznych ogrodów, z milionami kwitnących właśnie kwiatów – największej atrakcji dzisiejszego dnia. Kończymy etap w Noordijk, nadmorskim kurorcie.

Wtorek: Noordijk – Amsterdam ok. 45 km

Kontynuujemy wycieczkę nadmorską ścieżką do miejscowości Zandwoort a następnie do Parku Narodowego Kennemerland– obejmującego rozległy obszar wydmowy z urokliwymi jeziorkami i plażami. Wśród licznych zamieszkujących tu zwierząt możemy spotkać Koniki Polskie oraz żubry sprowadzone z Polski. Następnie udamy się do Harlemu – niegdyś najważniejszego miasta w Holandii, dzisiaj kameralnego miejsca z licznymi zabytkami i niepowtarzalną atmosferą. Na koniec dnia dotrzemy do Amsterdamu, którego zwiedzanie rozpoczniemy od wieczornych atrakcji.

Środa: Amsterdam

Europejska stolica tolerancji – miasto o niepowtarzalnej atmosferze, powstałe na terenach, które wcześniej pokrywała woda. Wyjątkowo przyjazne dla turystów, zwłaszcza tych na dwóch kółkach. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – niezliczone muzea i zabytki nie pozwolą się nudzić najbardziej ambitnym, a inne osobliwości tego miasta, np. dzielnica czerwonych latarni oraz coffeshopy, urozmaicą wrażenia.

Czwartek: Amsterdam – Edam ok. 60 km.

Po wielkomiejskich atrakcjach czas na wyciszenie na łonie natury w najbardziej „holenderskich” klimatach północnej Holandii. Z Amsterdamu pojedziemy na północ wzdłuż jeziora Markeemer, które jeszcze niedawno było częścią Morza Północnego, a stało się akwenem słodkowodnym na skutek budowy tamy w Afsluitdijk, dzięki której udało się osuszyć i zagospodarować północne tereny. Idylliczne krajobrazy, urokliwe miasteczka, m.in. Marken – dawna wioska rybacka, leżąca na wyspie dziś połączona groblą ze stałym lądem. Gościnni mieszkańcy kultywujący dawne tradycje i noszący ludowe stroje dostarczą nam wielu niezapomnianych wrażeń. Zanocujemy w nieco uśpionym, klimatycznym miasteczku Edam.

Piątek: Edam – Onderdijk ok. 65 km

Ciąg dalszy relaksu wśród sielskich krajobrazów. Po drodze niewielkie miasto portowe Hoorn, z bogatą historią i jedną z najdłuższych w Holandii ulic handlowych. Naszym kolejnym celem będzie Enkhuizen, znane z wyjątkowego muzeum Zuiderzee, poświęconego historii regionu. Etap zakończymy w najdalej wysuniętym na północ zakątku naszej wyprawy rowerowej – miasteczku Onderdijk

Sobota: przejazd busem/pociągiem na lotnisko. Powrót

Zapisz do PDF


Mapa

Holandia - w krainie tulipanów 13

GALERIA

Close Menu