Bretania – Celtycka kraina Francji – jesień

Francja

O WYPRAWIE

Trasa jest wyjątkowo urozmaicona, a przy tym pozbawiona większych wzniesień co czyni ją dostępną dla wszystkich, również tych mniej doświadczonych rowerzystów. Naszą podróż rozpoczniemy w Fougeres, gdzie zwiedzimy jeden z najwspanialszych średniowiecznych zamków Europy. Następnie wśród łąk, pastwisk i niewielkich pagórków, mijając po drodze klimatyczne wioski i miasteczka będziemy podążać na wschód aż dotrzemy do  Combourga, z majestatycznym zamkiem, w którym  tworzył François René de Châteaubriand najwybitniejszy poeta francuskiego Romantyzmu. Stąd wzdłuż rzeki Rance udamy się do Dinan średniowiecznej perły Bretanii, urokliwego miasta z kamiennymi domami i krętymi uliczkami. Dalej pojedziemy wzdłuż wybrzeża. Po drodze będziemy podziwiać widoki, zażywać kąpieli i obserwować niezwykłe zjawisko pływów oceanicznych. Zwiedzimy Dinard – jeden z najwytworniejszych francuskich kurortów, Saint Malo – ukryte za murami miasto korsarzy i miejsce najbardziej niezwykłe Mont-Saint-Michel skalistą wyspę ze średniowiecznym opactwem, wyłaniającą się z oceanu w rytmie pływów.


 Dystans na rowerze: 300 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 90%/10%

 Pilot wycieczki: Darek, e-mail: dptasznik@viaverde.com.pl


WARUNKI

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w pensjonatach B&B, hotelach klasy turystycznej lub hostelach w pokojach 2-4-osobowych.
 • śniadania
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie
 • przewóz rowerów z Polski
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • kosztów biletów lotniczych
 • posiłków w trakcie dnia i wieczorem (min. 30 EURO dziennie)
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200zł

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą. Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki.
 • Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Co warto jeszcze wiedzieć?<<kliknij tutaj>>


ATRAKCJE

 • Zamek w Fougeres
 • Dinan
 • Lancieux i Saint Briac
 • Dinard zwany Niceą Północy
 • Pointe de Grouin
 • Dol de Bretagne
 • Mont Saint Michel


PROGRAM PODRÓŻY

Warszawa Modlin – Paryż Beauvais 13.25 –> 15.45

Paryż Beauvais – Warszawa Modlin 16.10 –> 18.20

Sobota: Przelot z Warszawy do Paryża. Transfer busem do Fougeres

Niedziela: Fougeres – Combourg  60km, 300hm

Rozpoczniemy dzień od zwiedzania zamku w Fougeres, będącym jedną z największych warowni średniowiecznej Europy, następnie pospacerujemy po krętych uliczkach miasteczka, wypijemy kawę na jednym z jego placów  i wyruszymy w naszą rowerową podróż przez sielskie łąki, pola i pagórki mijając po drodze kamienne wioski i miasteczka. W jednym z nich zatrzymamy się na lunch.

Poniedziałek: Combourg – Dinan 40km, 200hm

Kolebka francuskiego Romantyzmu i  kolejny zamek położony nad jeziorem i witający przybyszów imponującą sylwetką. Po obejrzeniu zamku i miasteczka podążamy doliną rzeki Rance, wśród bujnej roślinności bardzo przyjemną ścieżką rowerową. Przed nami prawdziwa perła średniowiecznej architektury– Dinan, z artystyczną atmosferą, brukowanymi uliczkami i kamiennymi domkami.

Wtorek: Dinan – Saint Malo 45km, 300hm

Nadszedł czas by powitać atlantyckie wybrzeże. Odwiedzimy kameralne nadmorskie miejscowości Lancieux i Saint Briac, z pięknymi piaszczystymi plażami, gdzie  znajdziemy czas na dłuższą chwilę relaksu a także najbardziej ekskluzywny kurort Bretanii Dinard zwany Niceą Północy – z wytwornymi willami i restauracjami. Stąd przepłyniemy promem do Saint Malo, miasta otoczonego murami, całkowicie zniszczonego w 1944 roku i  odbudowanego z niezwykłą starannością.

Środa: Sant Malo – Pontorson 60km 250hm

Rozpoczynamy etap bardzo relaksująco elegancką nadmorską promenadą. Potem wybrzeże zmienia charakter na bardziej skalisty, widoki coraz bardziej spektakularne – najlepszy z Pointe de Grouin, czyli najbardziej na północ wysuniętego przylądka. Przed nami Cancale – bretańska stolica ostryg, a że akurat pora lunchu nie można się nie skusić. Jedziemy dalej wzdłuż zatoki obserwując  fascynujące zjawisko pływów oceanicznych. To właśnie tu są one jedne z największych na świecie – różnica między przypływem i odpływem wynosi około 15 metrów.

Czwartek : Pontorson –Mont Dol- Dol de Bretagne 50km, 250hm

Wracamy na chwilę do romantycznych klimatów Bretanii- czeka nas dziś niespieszna  podróż przez wioski i miasteczka, z których najbardziej spektakularne będzie Dol de Bretagne dawna stolica religijna Bretanii z imponującą  katedrą i licznymi zabytkami. Wjedziemy też na granitowe wzgórze Mont-Dol skąd roztacza się piękna panorama okolicy.

Piątek: Mont Saint Michel 45km, 100hm

Skalista wyspa pływowa, na której znajduje się monumentalny średniowieczny klasztor benedyktyński, cyklicznie odcinana od stałego lądu przez fale oceanu a na stałe połączona z lądem jedynie sztucznie usypaną groblą- to pewnie największa atrakcja Bretanii. Poza samą wyspą i opactwem fascynujący jest spektakl rozgrywany przez naturę związany z rytmem przypływów i odpływów. Spędzimy tu trochę czasu aby móc w pełni poznać  to niezwykłe miejsce. Drugą część dnia spędzimy w królestwie wodnego ptactwa nad rzeką Couesnon.

Sobota: Powrót do Warszawy

Zapisz do PDF


Mapa

Bretania 17

GALERIA

Close Menu