Rowerem w krainie Łemków

W poszukiwaniu nowego...

Chociaż nosi nas po świecie  i ciągle szukamy nowych wyzwań w różnych odległych  i egzotycznych krajach, to często właśnie te bliskie i swojskie miejsca dostarczają  najbardziej niezwykłych wrażeń.

Tak było w Beskidzie Niskim, gdzie wybrałyśmy się z Kingą, żeby rozeznać  teren przed kolejną rowerową wyprawą Via Verde.

Plan był bardzo ogólny - objechać ile się da, zatoczyć pętlę i wrócić przez Słowację.

W krainie Łemków 34

Rozpoczęłyśmy w Lipowcu, tuż pod słowacką granicą, mając wrażenie, że jesteśmy na końcu świata.

Poza sympatycznym gospodarstwem agroturystycznym i niezwykłą przyrodą nie było tu nic - czyli inaczej mówiąc, było wszystko co potrzeba.

W krainie Łemków 28

Wyruszyłyśmy na zachód, mijając  przydrożne kapliczki i krzyże, odwiedzając wsie, których, za sprawą akcji Wisła już nie ma, przepiękne cerkwie, otoczone troskliwą opieką, cmentarze będące pamiątką burzliwej historii tych terenów. To kraina niezwykła, odludna, niesłusznie zapomniana, z wyjątkowym klimatem.

W krainie Łemków 32
W krainie Łemków 24

Są za to fantastyczne tereny na rowerową wyprawę, liczne zupełnie puste asfaltowe drogi, prowadzące do cudownych miejsc, sielskie widoki, szczęśliwe krowy pasące się na rozległych pastwiskach i życzliwi ludzie, wciąż ciekawi przybyszów z cywilizacji.

W krainie Łemków 33
W krainie Łemków 31

I jest tu prawdziwa przygoda, bo chociaż drogi są świetne, to jednak nie wszędzie i czasem trzeba się  przedzierać przez błotniste bezdroża. Przeprawy przez liczne górskie potoki dostarczają wrażeń, gdyż mosty są tu rzadkością. Pozostają więc prowizoryczne kładki lub po prostu przejazd lub przejście przez rzekę w bród.

Po kilku takich przeprawach docieramy do zagubionej w środku Niczego maleńkiej cerkwi w Bielicznej – wsi, której już nie ma. Nie mamy żadnych wątpliwości, że było warto.

W krainie Łemków 22
W krainie Łemków 41

Jeśli zapragniemy  trochę kontaktu z cywilizacją i jej atrakcjami - odwiedźmy uzdrowiska w Iwoniczu Zdroju i Wysowej. Tu warto napić się zdrowotnej, choć trudnej do przełknięcia wody i oddać się relaksowi w kompleksie basenowym.

W krainie Łemków 35

I właśnie po takim relaksie ruszyłyśmy w kierunku Słowacji. Ale zanim dotarłyśmy do granicy - Dolina Ropki – tylko dla nas. Chyba najpiękniejsze miejsce na tej wyprawie.

W krainie Łemków 37

Słowacja rozczarowała. Góry co prawda piękne, jakby bardzie rozległe niż u nas, ale poza tym nieład, bałagan, brzydota. Nie ma już tego klimatu. Przepiękna starówka w Bardejowie otoczona przez całkiem niepiękną resztę miasta. Szkoda …

W krainie Łemków 45
W krainie Łemków 43

Wracamy do Polski. Juz po ciemku docieramy do Lipowca

W krainie Łemków 21

Wrócimy tu niebawem - wiele nieodkrytych dróg przed nami. Kolejna relacja wkrótce. Już teraz zapraszamy na letnią wyprawę rowerową z Via Verde do Krainy Łemków

Dodaj komentarz

Close Menu