W krainie Łemków

W poszukiwaniu nowego...

Chociaż nosi nas po świecie  i ciągle szukamy nowych wyzwań w różnych odległych  i egzotycznych krajach, to często właśnie te bliskie i swojskie miejsca dostarczają  najbardziej niezwykłych wrażeń. Tak właśnie było w Beskidzie Niskim, gdzie wybrałyśmy się z Kingą żeby rozeznać  teren przed kolejną rowerową wyprawę z Via Verde. Plan był bardzo ogólny- objechać ile się da, zatoczyć pętlę i wrócić przez Słowację.

W krainie Łemków 34

Rozpoczęłyśmy w Lipowcu, tuż pod słowacką granicą, mając wrażenie, że jesteśmy na końcu świata. Poza sympatycznym gospodarstwem agroturystycznym i niezwykłej przyrody nie było tu nic- czyli inaczej mówiąc, było wszystko co potrzeba.

W krainie Łemków 28

Wyruszyłyśmy na zachód, mijając  przydrożne kapliczki i krzyże,   odwiedzając wsie , których, za sprawą akcji Wisła,  już nie ma, przepiękne cerkwie, otoczone troskliwą opieką,  cmentarze będące pamiątką burzliwej historii tych terenów. To kraina niezwykła, odludna, niesłusznie zapomniana, z wyjątkowym klimatem.

W krainie Łemków 32
W krainie Łemków 24

Są za to fantastyczne tereny na rowerową wyprawę, liczne zupełnie puste asfaltowe drogi, prowadzące do cudownych miejsc, sielskie widoki, szczęśliwe krowy pasące się na rozległych pastwiskach i życzliwi ludzie, wciąż ciekawi przybyszów z cywilizacji.

W krainie Łemków 33
W krainie Łemków 31

I jest tu prawdziwa przygoda, bo chociaż drogi są świetne, to jednak nie wszędzie i czasem trzeba się  przedzierać przez błotniste bezdroże. Przeprawy przez liczne górskie potoki dostarczają  wrażeń , gdyż mosty są tu rzadkością – pozostają więc prowizoryczne kładki lub po prostu przejazd lub przejście przez rzekę w bród. Ale gdy po kilku takich przeprawach docieramy do zagubionej w środku Niczego maleńkiej cerkwii w Bielicznej – wsi, której już nie ma, nie mamy żadnych wątpliwości, że było warto.

W krainie Łemków 22
W krainie Łemków 41

Gdy jednak przyjdzie taki moment , że zapragniemy  trochę kontaktu z cywilizacją i jej atrakcjami to odwiedźmy uzdrowiska w  Iwoniczu Zdroju i Wysowej – warto napić się zdrowotnej, choć trudnej do przełknięcia wody i oddać się relaksowi w kompleksie basenowym.

W krainie Łemków 35

I właśnie po takim relaksie ruszyłyśmy w kierunku Słowacji, by zacząć powoli a właściwie dość szybko, bo czas zaczął się kurczyć, wracać. Ale zanim dotarłyśmy do granicy Dolina Ropki – tylko dla nas- chyba najpiękniejsze miejsce na tej wyprawie.

W krainie Łemków 37

Słowacja …no cóż rozczarowała. Góry co prawda piękne, jakkby bardzie rozległe i przestrzenne niż u nas ale poza tym nieład, bałagan, brzydota-nie ma już tego klimatu. Przepiękna starówka w Bardejowie otoczona  przez całkiem niepiękną resztę miasta. Szkoda …

W krainie Łemków 45
W krainie Łemków 43

Wracamy do nas. Pod osłoną nocy, całkiem czarnej  docieramy do Lipowca

W krainie Łemków 21

Wrócimy tu niebawem - wiele nieodkrytych dróg przed nami. Kolejna relacja  wkrótce a już teraz zapraszamy na letnią wyprawę rowerową z Via Verde do krainy Łemków

Dodaj komentarz

Close Menu