Pytania uczestników

Mazury niezwykłe 10

Ilu uczestników bierze udział w wyprawie rowerowej?

Jeśli w opisie szczegółowym imprezy nie podano inaczej, liczba uczestników wycieczki waha się od 8 do 14 osób

Co należy zabrać na wyprawę rowerową?

 • sprawny rower, najlepiej po przeglądzie w serwisie (można również wypożyczyć od Via Verde),
 • mały plecak lub sakwę przypinaną do roweru na rzeczy podręczne,
 • ubranie przeciwdeszczowe,
 • krem i okulary przeciwsłoneczne,
 • kask rowerowy – obowiązkowy na imprezach scharakteryzowanych jako 3 rowerki lub więcej, na pozostałych rekomendowany,
 • oświetlenie rowerowe (prawdopodobnie się nie przyda, ale na wszelki wypadek),
 • strój kąpielowy
 • dętkę zapasową – pasującą do własnego roweru

Jak wygląda przykładowy dzień?

 • 8.00 – śniadanie
 • 9.00 – wyjazd
 • 9.00 – 18.00 etap rowerowy –  w trakcie  lunch oraz zwiedzanie okolicznych atrakcji
 • 19.00 – obiadokolacja w miejscu noclegu
 • 20.00 – omówienie dnia oraz planów na dzień następny
 • 21.00 – ognisko, gitara, wieczorne uczestników rozmowy

Co można robić w „dzień wolny”? 

Jest to dzień wolny od jazdy na rowerze – propozycja na spędzenie dnia technicznego jest zawsze podana w opisie konkretnej imprezy. Oczywiście tego dnia można leżeć, czytać książkę, pójść na wycieczkę pieszą, odpoczywać itp. można też wykonać jakąś „rowerową pętelkę”.

Co robimy w przypadku awarii roweru? 

Jeśli sprawa jest błaha – rower naprawiamy od ręki, jeśli poważniejsza – uczestnik jedzie busem wraz z rowerem do najbliższego profesjonalnego serwisu.

Co się dzieje, jeśli nie mam siły lub nie chcę jechać na rowerze?

Na wyprawach, na których jest asysta busa technicznego, uczestnik wsiada do busa na czas danego etapu lub jego części. Na wyprawach, gdzie takiego busa nie ma (patrz: WARUNKI konkretnej wyprawy) uczestnik musi samodzielnie opłacić transfer siebie i roweru na kolejne miejsce noclegowe.

Czy dam radę przejechać tyle kilometrów na rowerze? 

Wyprawy  scharakteryzowane są poziomem kondycji. Poziomy 1/5 oraz 2/5 są przeznaczone dla osób jeżdżących rekreacyjnie na rowerze. Osoby jeżdżące kilkanaście razy w ciągu roku i przejeżdżające sumarycznie w trakcie roku powyżej 300 km nie powinny mieć żadnych problemów. Osoby jeżdżące mniej mogą mieć problemy zwłaszcza w „wysiedzeniu” kilku godzin na rowerowym siodełku, dopiero w drugiej kolejności kondycyjne. Można się sprawdzić przed wyprawą robiąc na przykład weekendową wycieczkę rowerową typu: wyjazd w sobotę do hotelu/pensjonatu oddalonego od domu 50-60 km, następnego dnia powrót.

Jakie jest tempo jazdy? 

Tempo dostosowane jest do uczestników – zazwyczaj jest to 13-15 km/godz. Tak więc efektywny czas jazdy wynosi 4 – 5 godzin dziennie.

W jakim wieku są uczestnicy imprez? 

Zapraszamy osoby od 8 do 80 lat. Oczywiście należy rozsądnie oceniać własne możliwości kondycyjne. Osoby niepełnoletnie zapraszamy w asyście pełnoletniej osoby towarzyszącej wraz z pisemną zgodą rodziców.

Czy na wyprawę mogą jechać osoby nie jeżdżące na rowerach?

Na niektórych wyprawach dla osób nie jeżdżących przewidziany jest program alternatywny dla wycieczek rowerowych: zwiedzanie obiektów niedostępnych (z racji odległości) ekipie rowerowej, plażowanie, itp. W sytuacjach konfliktowych program rowerowy jest traktowany priorytetowo. Prosimy o pytania dotyczące konkretnej wyprawy.

Czy bus może zabrać uczestnika gdzieś po drodze? 

Są to indywidualne ustalenia e-mailowe lub telefoniczne – umawiamy się w konkretnym miejscu na drodze przejazdu busa z Warszawy. Na autostradzie będzie to MOP (miejsce obsługi pojazdów) albo konkretna stacja benzynowa. Odpłatność za transport jest wówczas taka, jak za transport z Warszawy. Nie zapewniamy dedykowanego transportu z miejsca zamieszkania uczestnika na start wycieczki rowerowej.

Czy można zarezerwować pokój jednoosobowy? 

Tak można. Za rezerwację noclegów w pokoju jednoosobowym na wyjazdach w Polsce dopłata wynosi zazwyczaj 400 zł, w Europie Zachodniej będzie to zazwyczaj 800 zł – proszę o pytanie dotyczące konkretnej rowerowej wyprawy.

Czy będzie dla mnie wyżywienie, jeśli nie jem mięsa? 

Proszę zgłosić ten fakt przed imprezą, najlepiej w trakcie rezerwacji wycieczki.

W jakich pokojach będziemy zakwaterowani w trakcie wycieczki? 

Najczęściej są to pokoje dwuosobowe z łazienkami, wyjątkowo mogą się zdarzyć trzyosobowe chyba że w warunkach imprezy napisano inaczej (patrz Bornholm). Jeśli osoby są nieznajome, kwaterujemy w pokojach osoby tej samej płci.

Chcę przyjechać na start własnym autem. W jaki sposób moje auto zostanie dostarczone na koniec wycieczki? 

W dniu wyznaczonym przez pilota bus odwozi kierowców po auta zostawione na starcie imprezy. Następnie każdy swoim autem przejeżdża do punktu końcowego imprezy. Towarzyszy im bus. Stąd kierowcy busem wracają do aktualnego miejsca pobytu wycieczki. Samochody w trakcie trwania imprezy zazwyczaj są zaparkowane na terenie agroturystyki, lub hotelowego parkingu – nie zawsze strzeżonego.

Czy cena wyprawy obejmuje dojazd oraz dowóz roweru?

Najczęściej cena dojazdu jest podana osobno – wówczas podana cena to cena transportu osoby plus roweru w obie strony. Na niektórych wyprawach cena dojazdu jest wliczona w cenę wycieczki (Estonia) – wówczas jest to wyraźnie napisane w Umowie. Na wycieczki z dojazdem samolotowym cena dojazdu nigdy nie jest wliczona w cenę wycieczki – uczestnicy mogą zapłacić różne ceny za bilety lotnicze w zależności od dnia zakupu biletów.

Jak zwiedzamy miasta?

Najczęściej po dojeździe do centrum lub starówki spinamy rowery i uczestnicy dostają czas wolny, przykładowo 2 godziny – w tym czasie każdy zwiedza co chce na własną rękę. Zakładamy przygotowanie merytoryczne – zwłaszcza ambitnych historycznie uczestników – do programu wycieczki.

Jakie są oczekiwania w stosunku do uczestników?

Od uczestników wymagamy znajomości zasad ruchu drogowego oraz umiejętności jazdy na rowerze, jak również dobrego humoru i pozytywnej energii – niebagatelną wartością naszych wyjazdów rowerowych jest aspekt jazdy w grupie podobnych rowerowych entuzjastów.

Jaki jest koszt wypożyczenia roweru od Via Verde?

Rower można od nas wypożyczyć za 200 zł. Jest to koszt wypożyczenia roweru na tygodniowy wyjazd. Istnieje także możliwość wypożyczenia roweru elektrycznego, w cenie 700 zł.

 Kto nie powinien zapisywać się na nasze wyprawy?

 • Osoby, które nie lubią jeździć na rowerze
 • osoby, które nie potrafią jeździć na rowerze
 • osoby, które nigdy nie przejechały dystansu większego niż 40 km
 • osoby, których stan zdrowia uniemożliwia jazdę na rowerze
 • kompletni indywidualiści – organizujemy wyjazdy grupowe i „bycie w grupie” też jest wartością wyjazdu.
Close Menu